KLUB FOTOGRAFICZNY 'FOTO X'

KLUB FOTOGRAFICZNY 'FOTO X'

MURALE

                                                                 

                                                               ZUTW  KLUB FOTOGRAFICZNY  FOTO X

                                                                   WERNISAŻ WYSTAWY „MURALE”

                                                                                         01.03.  2019

W  marcowy piątek w Sali Klubowej  ZUTW   zapełnili wszystkie miejsca  zaciekawieni  goście,  także członkowie  Zespołów Plastycznych ”Alla Prima” i „Termopile”  prowadzonych przez artystę Zbigniewa Szymoniaka i kierownikami  Teresą Pasieczną i Zygmuntem Jankowskim, był także  kierownik Grupy Fotograficzno-Filmowej  Bolo Polarczyk.

„MURALE’  to temat wystawy    Klubu FOTO X  prowadzonego przez Staszka Matuszewskiego. Przywitał obecnych, a  o otwarcie poprosił  panią prezes ZUTW Zofię Banaszak, która uczyniła to z wdziękiem wprowadzając klimat do ciekawej dyskusji.

Na wystawie są murale nie tylko z Zielonej Góry, myślę że  nawet u przeciętnego widza  wywołuje podziw dla tak rozległych emocjonalnych wrażeń jakie można przedstawić tego rodzaju sztuką.    

Każdy z nas spotyka w  wielu miejscach  różnego rodzaju  obrazy lub napisy na murach, ścianach budynków, wagonach itp. czasem zastanawiając się czy to  „mural” czy „graffiti”. Już za spowodowanie  zatrzymania się nad  znaczeniem tych nazw należy się pomysłodawcom i twórcom uznanie, ponieważ okazuje się,  że dzieła tworzone takimi  metodami   bywają DZIEŁAMI o wielkim znaczeniu,  ale i  wandalizmem.

Mural-nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalnie.

Graffiti-napisy lub symbole zamieszczane na ścianach i murach, zazwyczaj w sposób nielegalny.

MURALE TO JEST SZTUKA -- Sztuka jest po to, by wywoływać emocje, także  kontrowersje. Ten rodzaj twórczości wydaje się mieć szeroki zakres zastosowań. Gigantyczne, ale też mniejszych rozmiarów, kolorowe, a czasami czarno-białe, wywołują przeróżne odczucia – od radości, po zdziwienie, nawet niesmak. Potrafią zatrzymać przechodnia w biegu.

Dając możliwość artystom wykazania się talentem,   można  brzydki szpecący mur  zamienić w galerię np. East Side Gallery – galeria-pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego o długości 1316 m. Galeria składa się z około 106 obrazów. Dla przykładu mamy  miejskie dzieła sztuki - Trójwymiarowy mural w Poznaniu,   Portugalskie malarstwo w Łodzi,       Dama na wrocławskiej wyspie.                                                                       

Prace te  można stosować jako reklamę,   informację,  ważny  przekaz a nawet hołd pamięci – np.  Mural w Warszawie dla zmarłej artystki - Kory.

Książka Bartosza Stępnia pt. „Łódzkie murale” poświęcona jest reklamom malowanym na ścianach łódzkich kamienic. Celem murali był mocny wydźwięk i zainteresowanie odbiorcy daną problematyką.

 Jednym z wątków dyskusji jest czy sztuka powinna pokazywać przemoc?. Jeśli nie będziemy pokazywać przemocy na muralach, to trochę tak, jakbyśmy udawali, że żyjemy w cudownym kraju, w którym wszyscy się szanują i respektują wzajemnie własne prawa. Jeśli sztuka  wskazuje, że przemoc nie jest w  porządku, jeżeli skłania do namysłu, to nie jest niczym złym. Malowanie jakiejś słodkiej Myszki Miki zamiast takiego dzieła to wypieranie i maskowanie problemu.

Jest Gdańska Szkoła Muralu to platforma stworzona do dyskusji, doskonalenia warsztatu oraz integracji środowiska.

W lutowym numerze ANGORY było zdjęcie Camilii- Księżnej Korwalii pozującej pod muralem Paula Curtisa pt. „Wszystkie ptaki Liverpoolu” to pokazuje wagę dzieła.

Tyle w dużym  skrócie  o  muralach. Gratulując  członkom klubu FOTO X pomysłu,  który  budzi  głębsze zainteresowania  u osób  oglądających wystawę.

Wspomnę jeszcze o interesującym klimacie wernisażu, ciekawej dyskusji,  eleganckim wystroju Sali, własnoręcznych wypiekach, kwiatach , gratulacjach itp…      

Warto obejrzeć  i  pomyśleć  głębiej o sztuce tego rodzaju, pojawił się nawet pomysł jednej z osób obecnych,  żeby trafić z przekazem do młodzieży.

GRATULUJĘ  POMYSŁODAWCY   I WYKONAWCOM ZDJĘĆ. 

                                                                        Spisała    Halina Maszner


Murale fotografowali i przedstawiają:

Aleksandra Dittrich,  Teresa Kaczmarek,  Irena Anioł,  Zofia Stępka,  Elżbieta Stalec   

Krystyna Rutkowska,    Danuta Mamczur,   Alicja Zboralska,    Anna Ranachowska,   

Bronisława Piecharków,    Krystyna Jaworska,   Adam Jaworski,    Zofia Olszak,

Zofia Biniewska-Dobrzyńska,    Kazimierz Błaszyński,    Stanisław Matuszewski.


FOTO.  Zofia Stępka, Kazimierz Błaszyński.

Otwarcie
 

MuraleWITRAŻE - Otwarcie Wystawy


"Piękno w szkle zawarte" to tytuł wystawy prezentowanej przez członków klubu fotograficznego "FotoX", otwartej w dniu 12.10 2018 r. w Sali Klubowej ZUTW.
Otwarcia wystawy dokonała pani prezes ZUTW - Zofia Banaszak, która bardzo ciepło wyrażała się o naszej wystawie, podkreślając ciekawy temat wystawy. 
Na otwarcie wystawy przybył zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej pan dr Longin Dieżyc i w ciekawy sposób przybliżył nam historię witraży.
Na zakończenie otwarcia kierownik klubu fotograficznego FotoX wyróżnił najbardziej zaangażowaną w poszukiwanie witraży Bronisławę Piecharków oraz Zofię Stępkę za najszybsze przekazywanie efektów naszych wystaw i plenerów.

Foto. Zofia Stępka


Witraże


Wideorelacja:
Kazimierz Błaszyński 

BYTOM ODRZ. - Plener klubu FotoX

                                                                       

Na jeden z plenerów fotograficznych do Bytomia Odrzańskiego wybrali się członkowie klubu fotograficznego "FotoX".
Na plener pojechaliśmy pociągiem, podróż krótka i przyjemna. Na miejscu ze stacji kolejowej, przez piękny rynek, starymi schodami do zakola rzeki idąc mogliśmy podziwiać i poznawać historię miasta.
Bytom Odrzański urzeka jednym z piękniejszych rynków w Polsce, fascynuje bogactwem historii, porządkiem i czystością.
Miasto położone nad Odrą, liczy około 5 tysięcy mieszkańców i zachwyca niemal dziewiczym krajobrazem nieopodal wzgórz dalkowskich, nazywany lubuskim Kazimierzem Dolnym.
Piękna pogoda i przyjemny spacer pozwoliły miło spędzić plener i pokazać piękno miasteczka.
W plenerze udział wzięli:
Stępka Zofia,    Piecharkow Bronisława,   Szuba Jadwiga,          Błaszyński Kazimierz
Olszak Zofia,    Zboralska Alicja,                 Jaworska Krystyna,  Jaworski Adam
Irena Anioł,     Ranachowska Anna,           Dobrzyńska Zofia,     Stanisław Matuszewski

Foto uczestnicy pleneru


    

FotoX w Goerlitz

                                                     

W pierwszych dniach kwietnia członkowie klubu fotograficznego FotoX, wybrali się na plener fotograficzny do Goerlitz. Dobre połączenie kolejowe Zielonej Góry z Goerlitz, kazało wybrać ten środek lokomocji. Po dwugodzinnej jeździe dotarliśmy do Goerlitz, które przywitało nas piękną pogodą. Po krótkim omówieniu celu naszego pleneru i parametrów ustawień aparatów wykorzystujących zastane warunki, każdy poszedł w swoją stronę w poszukiwaniu ciekawych ujęć.
W plenerze udział wzięli:
Teresa Kaczmarek
Krystyna Rutkowska
Krystyna Jaworska
Irena Anioł
Zofia Olszak
Danuta Mamczur
Anna Ranachowska
Barbara Przybyłowska z zaprzyjaźnionego klubu Fotograficznego "KADR" przy Sulechowskim UTW
Kazimierz Błaszyński
Stanisław Matuszewski

Foto uczestników pleneruWYSTAWA KLUBU "FotoX"

                                                                          

W dniu 02.02.2018 r. Klub Fotograficzny "FotoX" otworzył w sali klubowej swoją wystawę pt. "Wschody i zachody słońca"

Foto. Zofia Stępka,  Kazimierz Błaszyński

Otwarcie wystawyFotogramy


FotoX w Górach Stołowych
Na tegoroczny jesienny plener fotograficzny, klub fotograficzny FotoX wybrał Góry Stołowe.

Pierwszy dzień pleneru to wdrapanie się na Szczeliniec Wielki. Pokonując 680 stopni dotarliśmy do platformy widokowej na Szczelińcu, i stąd ruszyliśmy na wędrówkę po Szczelińcu. Przeszliśmy całe pasmo górskie podziwiając piękne widoki, wielkie twory górskie, ciasne przesmyki, i głębokie zejścia w dolne partie gór.
Wrażenia jakie doznaliśmy warte były pokonania tej wielkiej ilości schodków.
Drugi dzień pleneru, to na początku nie miła wiadomość, Błędne Skały zamknięte nie ma wstępu na zwiedzanie i plan się posypał, trzeba było dzień improwizować bo nie przewidzieliśmy, że Błędne Skały mogą być zamknięte.
Trzeci dzień pleneru to najpierw spacer po Radkowie, gdzie nocowaliśmy, a potem przejazd do Wambierzyc i tam zwiedzanie. 


                                                                    

Foto


FOTOWARIACJE - klubu FotoX

Klub fotograficzny FotoX w czerwcu w sali klubowej otworzył swoją wystawę pt. "FOTOWARIACJE".  Mieliśmy zaszczyt, że na otwarciu naszej wystawy pojawił się cały zarząd ZUTW z panią Prezes Zofią Banaszak. W otwarciu udział też wzięli zaprzyjaźnione kluby:FOTOOKO w imieniu którego swoje wrażenie o wystawie przedstawił kolega Bolesław Polarczyk,  ALLAPRIMA z kierowniczką klubu Mirosławą Bogdan, a także TERMOPILE z Kierownikiem klubu Zygmuntem Jankowskim. Z grupami plastycznymi przybył artysta plastyk Zbigniew Szymoniak - opiekun grup plastycznych, który bardzo ciekawie wypowiadał się o wystawie dostrzegając i przedstawiając jej najciekawsze aspekty.
  
Po otwarciu wystawy nastąpiło zapoznanie się z fotogramami i wymiana poglądów.

Foto. Krystyna Jaworska, Irena Sosnowska, Elżbieta Dąbrowska-Żurawik, Stanisław Matuszewski

otwarcie wystawy


Fotogramy


PLENERY PLENERY                                                           

 

WERNISAŻ WYSTAWY  „PLENERY, PLENERY”
KLUB FOTOGRAFICZNY   „FOTOX”

24 lutego 2017

Deszczowe  piątkowe przedpołudnie  rozjaśnił  widok  Sali  Klubowej,  gdzie  wzrok przyciągały   fotografie  osób w bardzo  różnych, zagadkowych  konfiguracjach.  Radosny gwar roześmianych  twarzy przycichł kiedy       

Kierownik  Klubu Staszek Matuszewski  wraz z prezes ZUTW p. Zosią Banaszak

rozpoczęli  uroczyste otwarcie.

Staszek wyjaśnił gościom ,że  celem tej pomysłowej wystawy było pokazanie  w jak mozolny sposób dochodzi się do  uchwycenia  aparatem chwili  nietuzinkowej. Ile to  wymaga pracy, wiedzy, wyobraźni,   szczęśliwego trafu itp….  Bywa ,że  sytuacja wymaga przyjęcia pozy   trudnej,  niewygodnej wręcz niekomfortowej …a jednak pasja  osiągnięcia szmeru podziwu  za efekt  fotografowania  jest niezwyciężona.   Uczestniczenie  w wernisażu  daje przyjemność,   także osobom które przychodzą dla  podziwu bo wtedy w grupie fascynacja  jest  bardziej wszechstronna o  wypowiedzi  uczestników. Artysta malarz p. Zbigniew Szymoniak  zwrócił uwagę na fakt ,że zdjęcia  budzą wyobraźnię …co też  ta osoba fotografująca na klęczkach  widzi wpatrzona obiektywem w  zmurszały pień  drzewa…    Ja zwróciłam uwagę, że bohaterami są osoby na zdjęciach,  ale także osoby będące autorami zdjęć tych niezwykłych zdjęć..

Z przyjemnością spędziłam to wietrzne przedpołudnie w atmosferze życzliwej  radości z zasłużonych osiągnięć osób będących  członkami   Klubu FotoX  i gości, którzy tak jak ja przyszli dla zachwytu pracą Koleżanek i Kolegów. Z  eleganckimi kielichami wina, soków i smakołyków    długo  toczyły  się rozmowy w grupkach przyjaciół.   

Gratuluję dotychczasowych osiągnięć, życzę sukcesów i radości z  zauroczenia się fotografią..

                                                                       SPISAŁA HALINA MASZNER


Foto. Krystyna Jaworska, Teresa Żak


pozyczki

Log in